Prosta recepta na elegancki wystrój okna

technicznie o dekoracji okna

Jak przymocować, zawiesić na karniszu firanki i zasłony?

Projektowanie dekoracji okna nie kończy się na doborze tkanin. Dla własnej wygody należy w praktyczny sposób podejść do sposobu zamocowania firan i zasłon na karniszu.

Niestety, wizualnie efektowne upięcia nie zawsze sprawdzają się w praktyce. Dlatego warto podejść do tej kwestii z namysłem.

1. żabki - kiedyś siermiężne spinacze, hałasujące przy przesuwaniu. Dzisiejsze ich odpowiedniki kuszą kształtem i kolorem- domagając się uwagi. I rzeczywiście jest na co popatrzeć. Jedno pozostało niezmienne. Aby zawiesić tkaninę na żabkach trzeba każdą jedną chwycić otworzyć i umocować w niej tkaninę. Przy długich karniszach czynność ta może być mocno wyczerpująca..

Wyróżniamy dwa rodzaje żabek:

Żabki z ozdobną klamrą. Jeśli upinamy jedną-dwie firanki/ zasłony warto się pomęczyć. Klamry tego typu można zaliczyć w zasadzie do biżuterii okiennej. Często robią większe wrażenie niż karnisz czy upięta do nich tkanina. Tego typu żabki wyposażone są w kółeczko, hak, żyłkę- co umożliwia bezpośrednie ich przypięcie do karnisza.

Klamry-CYLINDER.jpg

Klamry-KOBRA1 640 x 472.jpg

Żabki klasyczne wiszące na kółku, w zasadzie nie stanowią ozdoby, raczej uciążliwy detal. Niezbędne tylko w przypadku, gdy do firan/zasłon nie została wszyta taśma. Jeśli tkaniny wyposażone są w taśmę marszczącą warto (dla własnej wygody) zastąpić tego typu żabki plastikowymi zaczepami (potocznie nazywanymi agrafkami). żabki można w łatwy sposób zdemontować odchylając drucik, łączący je z kółkiem.

żabki na kółkach.jpg

2. Agrafki czyli plastikowe zaczepy do kółek zamiast żabek. Bardzo praktyczny detal, który świetnie zastępuje żabki. Trzeba tylko potrafić go właściwie użyć. Często spotykam się z opiniami, że agrafki są większą zmorą niż żabki. Nic bardziej mylnego- pod warunkiem że potrafimy je właściwie wykorzystać:

- agrafki w ilości odpowiadającej ilości kółek przypinamy bezpośrednio do kieszonek w taśmie. "Przypinamy" nie oznacza, że zahaczamy. Należy agrafkę zahaczyć i zamknąć (zatrzasnąć)- w podobny sposób jak czynimy to w przypadku tradycyjnej agrafki. Pozostaje tylko zahaczyć oczko agrafki na kółko i po sprawie.

- by zdjąć firankę/ zasłonę wystarczy tylko zdjąć agrafkę z kółka.

- firanki/zasłony można prać z przyczepionymi do nich agrafkami, nie trzeba agrafek odpinać. Nie trzeba później znów powtarzać czynności rozmieszczania ich na taśmie zgodnie z ilością kółek.

Na zdjęciu poniżej rodzaje agrafek:

1. agrafka do dużych kółek nieprzeźroczysta

2. agrafka do dużych kółek przeźroczysta

3. agrafka do małych okrągłych kółek

4. agrafka do kółek płaskich

5. agrafka do szyny pcv

6. ślimak 

Jak wspomniałam- agrafki zaczepiamy najpierw do kieszonek w taśmie, blokujemy zamykając je. Następnie zakładamy agrafki kolejno na kółka bądź w przypadku szyny PCV wsuwamy jedną po drugiej do szyny.

rodzaje agrafek.jpg

 agrafka zablokowana- zamknięta.jpg

na zdjęciu powyżej zamknięta (zablokowana) agrafka do kółek.

 zamocowanie agrafki w kółku.jpg

 wkrótce...

3. Firany i zasłony na przelotkach. 

4. Zasłony i firanki na szelkach

5. Firanki i zasłony uszyte w tunel

6. Zasłony na troczkach