Prosta recepta na elegancki wystrój okna

firanki gatunki i rodzaje

Firanka woal- klasyczna elegancja

Firanka woal (tzw. woalowa)- klasyczna elegancja- uznawana i stosowana od wielu lat.

 

Występuje najczęściej w formie:

 

- gładkiej (jednolitej) firanki woalowej- w kolorach biel i ecru- wykończonej np. ołowianym obciążnikiem, który ułatwia jej układanie się. Można wykańczać ją w dowolny sposób- doszywając do niej gipiurę, lamówkę lub podwiązaywać ją w oknie na dwa boki, lub wieszając "na wprost"- odpowiednio marszcząc taśmą.

W przypadku wieszania woalu na wprost sugeruję marszczenie minimalne 1:2, optymalnym natomiast jest marszczenie 1:2,5, a nawet 1:3 (woal uzyskuje wówczas właściwe ułożenie w postaci rulonów z góry na dół).

- wielokolorowej jednolitej (w profesjonalnych sklepach możemy wybierać z pełnej palety woali -czasem nawet 60 kolorów, we wszstkich odcieniach różnie nasilonych- od spokojnych poprzez jaskrawe, po nawet czarne), również wykończona obciążnikiem ołowianym; Wielokolorowy woal stosujemy najczęściej jako szale boczne (imitacja zasłon- minimalne marszczenie 1:2), firanę do zwiewnych przerzutek (niedbale plątanych na drożku karnisza- potrzebną ilość tkaniny piszę w innym artykule) oraz klasycznej firanki powieszonej w oknie (minimalne marszczenie 1:2- plisa, smok, kontrafałda).

 

- woalu haftowanego- wykończonego fabrycznym szlakiem gipury (1,2 lub więcej poziomo przechodzących szlaków). Stosowana najczęsciej we wnętrzach rustikalnych, których wypłelnienie stnanowią stylowe meble i rozmaite bibeloty.

Tutaj na marszczeniu firanki nie należy oszczędzać- gipiura wymaga odpowiedniego ułożenia. Jeśli więc decydujemy się na wybór tego typu firanki, koniecznie należy uwzględnić jej marszczenie minimum 1:2,5, taśma kontrafałda. Odradzam zdecydoanie w tym przypadku taśmy plisa i smok (nawet te, które równiez gwarantują marszczenie 1:2,5).

 

- woalu haftowanego z regularnym rzutem "po całosci firanki", woalu ze wzorkiem z floku, woalu z nadrukowanym wzorem. Zdecydowanie zalecam marszczenie firanki- jak powyżej (1:2,5), oczywiście taśma kontrafałda będzie wskazana, choć nie niezbędna. Smok czy plisa też będzie niezłym rozwiązaniem, ale firana będzie przy tym układac się dosyć niedbale. Minimalne zalecane  marszczenie ( dla wzoru dużego, wartego ekspozycji) to 1:2- taśma plisa lub smok.

 

- woalu kreszowanego (tzw kresz woalowy). To gładki woal pognieciony fabrycznie, szczególnie polecany przeciwniczkom prasowania. Zasadniczo producenci nie zalecaja jego prasowania, ja natomiast- jako zwolenniczka wyprasowanych firan- zawsze po praniu (i suszeniu) dopracowywałam jednak tą firankę na desce do prasowania;) Zważywszy na to, że woal niekreszowany jest juz dość gesty w swoim splocie- to ten sam woal kreszowany dużo bardzej zasłania dostęp swiatła.

Zalecam go więc szczególnie do sypialń i pomieszczeń, gdzie światło przeszkadza w sposób szczególny. Będzie dobrze rozpraszał wpadające przez okno promienie słońca, a wieczorem przy sztucznym oświetleniu- jego pognieciona struktura będzie ciekawym urozmaiceniem dla oka:)

Oczywiście można go wieszać na całej szerokości karnisza (min. marszczenie 1:2-plisa/smok/kontry), doskonale się spisze również jako firana zastosowana w roletach rzymskich, szalach bocznych (imitacjach zasłon), jak również mocno zmarszczony dobrze zastąpi materiał zasłonowy- o ile nie będzie to sypialnia z oknami od strony wschodniej;)

Dość ciekawie wygląda w sypialni w połączeniu z woalem gładkim (gdzie gładki woal to firana wisząca w oknie, a kreszowany udaje- bądź stanowi zasłony- wykończenie okna po bokach). 

 

 

Jak prać woal: maksymalna temperatura 40st C (zalecam 30st. C), bez ścisku w bębnie pralki.

Jak prasować woal: gładkiego obowiązkowe, woal wykończony gipiurą ze względu na jej ciężkość często prasowania często nie wymaga, woal kreszowany- prasowanie niekonieczne- dla chętnych ;) Uwaga- po rozprasowaniu może zmieniać wysokość!

Najlepsze zastosowanie woalu w upięciach: firana marszczona, szale boczne (imitacja zasłon), przerzutki, jeśli z lamówką- to raczej w formie krótkiej firanki przed parapet, jeśli na rolety rzymskie- to woal kreszowany, jesli na rolety austriackie- każdy z woali (nie wyłaczając tych wykończonyh u dołu wąską gipiurą).

UWAGA na ceny woalu- obserwuję tendencję do wprowadzania na rynek jednolitych woali słabego gatunku, w cenach 3-10zł/mb. Zalecam wystrzegać się tego typu, niskiej jakości tkanin. Po pierwsze- niezmiernie sztywne- trydno o ich właściwe ułożenie w oknie. Po drugie- nawet kilkukrotne pranie nie nadaje im miękkości. Szybko szarzeją, nawet po użyciu wybielacza- nie jesteśmy w stanie uzyskać pierwotnego ich koloru. Jeśli chcemy swoją firanką cieszyć się dłużej niż do pierwszego prania, zalecam kupowanie firan woalowych w cenach od 30zł/mb.- wzwyż.

--------------------------------------------------------------------------------

 

Szukasz firan dla siebie? Nie wiesz jak dobrać firanę? Chcesz mieć pewność, że firana którą wybierzesz spełni Twoje oczekiwania? Zobacz galerię firan na mojej stronie.

 

Zapraszam :)

 

http://artaga.pl/firany,198.html

 

 

 

//

 

//