Prosta recepta na elegancki wystrój okna

firanki gatunki i rodzaje

Firanka żakardowa- wady i zalety.

Firana Żakardowa:

wiele osób nazywa ją reliktem komunizmu, nie zmienia to jednak faktu że jest to jedna z tańszych- wciąż dostępnych propozycji na rynku (ceny tych firan zaczynają się juz od 3zł). Z reguły dość grubo tkana, rozciągliwa (znam przypadki kiedy za oknem jest wilgotno- firanka potrafi się rozciągać na wysokości, kiedy sucho- z powrotem się kurczy:), często bogato zdobiona wzorami z góry na dół, dostępna również jako "gotowiec" o określonej szerokości i długości.

Edit 2016: Uwaga! Od jakiegoś czasu z zadowoleniem obserwuję tendencję do powrotu firan żakardowych. Firany te charakteryzują się dużo wyższą jakością niż ich polskie odpowiedniki z dawnych lat. W ślad za jakością idzie oczywiście cena (80zł/mb i wiecej), jednk cena gwarantuje nam zarówno długie użytkowanie firany jak i odpowiedni efekt wizualny :)

 

 

Najczęściej decydujemy się na tego typu rozwiązanie ze względów finansowych. Za niewielką cenę można zasłonic okno i uciec od spojrzeń wścibskich sąsiadów.

Ponieważ firanki żakardowe najczęściej pochodzą z polskich fabryk, które standardami produkcji niestety daleko odbiegają od fabryk europejskich czy choćby tureckich, chińskich- zakup tego typu firan doradzam tylko w konieczności. 

Przędza użyta do ich produkcji nie zawiera jedwabiu- przez co trudno utrzymać ich kolor (biel, ecru) w należytym porządku. Szybko pochłaniają kurz, więc często też wymagają przez to prania.

W ostateczności doradzam użycie ich w małych oknach (pokoje dzieci, okna kuchenne).

Firanki żakardowej nie należy marszczyć mocno, ze względu na fakt że mocno przysłania dostęp światła z zewnątrz. Sugeruję marszczenie taśmą 1:1,5 plisa (firanki z dużym wyraźnym wzorem np. kwiatowym), lub 1:2 plisa, smok lub kontrafałda (firanki z wzorem regularnym, "rzutem" małych wzorów, wzorem u dołu imitującym gipiurę).

Z jej ułożeniem się po wszyciu taśmy nie powinno byc problemu, jest dość plastyczna, mało sztywna (szczególnie po pierwszym praniu i dobrym wypłukaniu w płynie zmiękczającym).

Pranie takich firan powinno się odbywać w temperaturze maks. 40st.

Raczej nie powinno się wieszać ich "na mokro", tak jak wspomniałam mają tendencję do rozciągania się.

Warto raczej odczekać aż wyschnie i w ostateczności - jeśli by się zagniotła -"potraktować" ją żelazkiem.

Odpowiednie złożenie firany w kostkę przed włożeniem do pralki, oraz umiejętne jej późniejsze rozwieszenie- wyeliminuje problem prasowania.

----------------------------------------------

 

Szukasz firan dla siebie? Nie wiesz jak dobrać firanę? Chcesz mieć pewność, że firana którą wybierzesz spełni Twoje oczekiwania? Zobacz galerię firan na mojej stronie.

 

Zapraszam :)

 

http://artaga.pl/firany,198.html

 

 

 

 

 

//

//