Prosta recepta na elegancki wystrój okna

taśmy marszczczące

ILE KUPIĆ FIRANKI?- cała prawda o marszczeniu taśmą1:2

Jak to działa- wytłumaczę dlaczego marszczenie 2:1 nie powinno być dla nas standardowym.

Przyjęło się ogólnie, że firanki powinno marszczyć się w upięciu 2:1. W prostym tłumaczeniu- na 1metrze karnisza znajdzie się 2 metry umarszczonej taśmą firanki. Oznacza to, że jeśli dysponujemy karniszem o szerokości 1m-powinniśmy kupić 2 metry firanki.
Nic bardziej mylnego.

1.Ilość 2 metry nie uwzględnia dodatkowej ilości firanki potrzebnej na boczne zakłady (wykończenie). A przecież zakupioną firankę należy najpierw wyrównać, po to by brzegi po uszyciu brzydko się nie kosiły, po drugie- na elegancki zakład z każdej strony potrzebujemy po 4 cm firanki- czyli dla tego konkretnego przykładu poprawne wyliczenie ilości tkaniny wygląda następująco:
Karnisz szerokości 1mx2(marszczenie)=2 metry firanki(zasadnicza ilość)+ 8cm(wykończenie dwóch brzegów: 2x4cm) +2cm wyrównanie materiału. Razem daje nam to 2,10m (ja nawet zalecałabym dla spokoju ilość 2,15m) firanki.
Zalecałabym więc zakup dodatkowej ilości 15cm. dla każdej szytej firanki, niezależnie czy będzie miała ona szerokość 2m, 5.5m, czy nawet 10 metrów. Zawsze musimy uwzględnić, że po obróbce krawieckiej materiału zrobi się mniej o ok.15cm. Niektóre taśmy pozwalają na delikatne rozszerzenie brakującej firanki, niestety kilka z nich nie daje nam takiej możliwości.

2.Wróćmy do mitu marszczenia 2:1 (lub jak często używa się zamiennie 1:2) Podważam oficjanie ogólnie stosowaną zasadę, poniżej tłumaczę Wam dlaczego:)


Dobór odpowiedniej taśmy do firanki zależy od zbyt wielu czynników:

a) Materiału z jakiego wykonana jest firanka, jej plastyczności czyli oporności z jaką poddaje się ułożeniu,
b) Gęstości (stopnia prześwitu, przezierności, zaciemnienia) oraz miejsca (pokoju) w którym ma pełnić daną funkcję,
c) Wielkości wzoru umieszczonego na firance,
d) Od tego czy firanka ma wykończenie u dołu – np. obciążnik ołowiany, lamówkę, gipiurę,
e) Od tego czy wolimy, aby nasze firanki sprawiały wrażenie równo ułożonych, uporządkowanych z góry na dół, czy też jesteśmy zwolennikiem artystycznego nieładu we wnętrzu- a tym samym na oknie.

Wszystkie typy taśm, niezależnie jaki mają efekt wizualny po umarszczeniu – marszczą firankę w różnych proporcjach (nie tylko 2:1).
W następnym wpisie zamieszczę spis najpopularniejszych taśm marszczących.
Mimo, że opisane taśmy na pierwszy rzut oka mimo różnej proporcji marszczenia wyglądały będą na oknie w ten sam sposób (np. plisa 1:2 wygląda tak samo jak plisa 1:3)- będą się one różniły od siebie:
• Ilością zgromadzonej na 1 metrze karnisza firanki,
• a w związku z powyższym- głębokością tworzących się w taśmie zakładek (niewidoczne dla oka potencjalnego widza)- co w prostym przełożeniu wpływa na głębokość rulonów w umarszczonej taśmą firanek – i ten efekt jest już dla nas bardzo widoczny.

W krótkim wpisie ciężko poruszyć wszystkie kwestie związane z dekoracją okna firankami. Jeśli masz więcej pytań (również natury technicznej np. ilości potrzebnej firanki) zapraszam do zadawania pytań pod postem lub bezpośredniego kontaktu: biuro@artaga.pl/ www.artaga.pl

//

//

//